Kierunki, akademiki i rekrutacja na Uniwersytecie i Politechnice

Jak się okazuje, do malowniczo położonego Rzeszowa warto przyjechać nie tylko ze względu na nietuzinkowe atrakcje turystyczne i zabytki, ale również… na studia. Tutejsze uczelnie wyższe oferują bowiem najnowocześniejsze, wiodące kierunki kształcenia.

W stolicy Podkarpacia funkcjonuje obecnie kilka uczelni wyższych, zarówno państwowych, jak i prywatnych, na których uczy się ponad 60 tysięcy studentów nie tylko z całego kraju, ale również ze świata. Rekrutacja odbywa się na większość uczelni na przełomie czerwca i lipca, a przyjęci na studia kandydaci mogą zakwaterować się w Rzeszowie zarówno w wynajętych mieszkaniach, jak i nowoczesnych akademikach, mieszczących się nieopodal ich uczelni czy wydziału.

Bez wątpienia najważniejszą uczelnią wyższa podkarpackiego Rzeszowa jest tutejszy Uniwersytet, założony w 1956 roku. Główny Gmach Uniwersytetu Rzeszowskiego mieści się przy ulicy Rejtana i oferuje przyszłym studentom naukę na wiodących obecnie kierunkach kształcenia, takich jak:
– architektura krajobrazu,
– ochrona środowiska,
– rolnictwo,
– ekonomia,
– filologia: polska, angielska, rosyjska i germańska,
– fizyka, matematyka i informatyka,
– archeologia, kulturoznawstwo i historia,
– położnictwo i ratownictwo medyczne,
– prawo i administracja.

Uniwersytet Rzeszowski prowadzi obecnie nabór również na kierunki artystyczne w swojej filii w Krasnem – grafika oraz edukacja w zakresie sztuk plastycznych, natomiast Wydział Wychowania Fizycznego proponuje studentom wybór turystyki i rekreacji.

Drugą, równie ważną dla Rzeszowa uczelnią jest bez wątpienia Politechnika, największa tego typu placówka w południowo-wschodniej Polsce, słynąca z kształcenia pilotów cywilnych. Politechnika Rzeszowska imienia Ignacego Łukasiewicza proponuje także szereg kierunków inżynieryjnych, takich jak budownictwo, elektrotechnika, energetyka, robotyka czy mechatronika. Studenci Politechniki nierzadko wybierają również wiodącą tutaj ekonomię, zarządzanie oraz logistykę.

W Rzeszowie mieści jednakże również wiele uczelni prywatnych, wśród których bez wątpienia najbardziej rozpoznawalną jest Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania oraz Wyższa Szkoła Inżynieryjno-Ekonomiczna. Co więcej, w mieście znajduje się także Wyższa Szkoła Prawa i Administracji, Szkoła Języków Obcych i Zarządzania PROMAR oraz Wyższe Seminarium Duchowne.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 13603 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xsv/public_html/151.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/kierunki-akademiki-i-rekrutacja-na-uniwersytecie-i-politechnice/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/xsv/public_html/151.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/xsv/public_html/151.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html ...', 9) #1 /home/xsv/public_html/151.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/xsv/public_html/151.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/xsv/public_html/151.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/xsv/public_html/151.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/xsv/public_html/151.pl/wp-includes in /home/xsv/public_html/151.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435