Muzea; Dobranocek, Lalek, Techniki i Militariów
Podkarpacki Rzeszów wart jest odwiedzenia nie tylko ze względu na malownicze okolice, ale również nietuzinkowe atrakcje turystyczne, w których skład między innymi wchodzą tutejsze muzea.
Bez wątpienia najważniejszym w Rzeszowie jest Muzeum Okręgowe , które powstało już w roku 1935. Obecnie znajduje się tutaj ponad 250 tysięcy najróżniejszych egzemplarzy, obejmujących okres od XIV do XX wieku, z których jednym z najobszerniejszych jest dział etnograficzny. Co więcej, rzeszowskie Muzeum Okręgowe sprawuje opiekę nad oddanymi do zwiedzania podziemiami, gdzie utworzono wspaniałą trasę turystyczną. Gmach Główny znajduje się w ścisłym centrum miasta, przy ulicy 3 Maja, jednakże jego oddziałami są również Muzeum Etnograficzne i Muzeum Historii Miasta oraz Muzeum Biograficzne Juliana Przybosia w miejscowości Gwoźnica Dolna.
Bardzo ciekawymi muzeami w Rzeszowie, oferującymi zarówno atrakcje dla dzieci jak i dorosłych są Muzeum Dobranocek oraz Muzeum Lalek Teatralnych. Pierwsze z nich powstało w 2009 roku, dzięki pomysłowi pana Wojciecha Jamy, kolekcjonera dobranocek i filmów dla dzieci. Do 2011 roku ekspozycję można było oglądać w zabytkowej kamienicy na ulicy Słowackiego 8, obecnie zaś muzeum mieści się przy Mickiewicza 13.
Muzeum Lalek Teatralnych to z kolei zasługa rzeszowskiego Teatru Maska, który powołał je do życia przy okazji uroczystych obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru. Obecnie ekspozycja liczy ponad 200 lalek, marionetek i kukiełek, pochodzących z różnych spektakli oraz elementy scenografii i strojów. Po obejrzeniu ekspozycji zapraszamy również amatorów sztuki teatralnej na fascynujące spektakle w wykonaniu aktorów Teatru Maska.
Prywatne Muzeum Techniki i Militariów to z kolei propozycja dla miłośników historii broni czy technologii. Powstało w 2011 roku pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta w obiekcie dawnego Zespołu Szkół Kolejowych przy ulicy Kochanowskiego 19. Eksponatami są tutaj zabytkowe samochody, takie jak „Syrena” i „Warszawa”, stare motocykle – „Junak” i „Jawa”, sprzęty domowe – radioodbiorniki, pralki, żelazka. Znaczna część zbiorów to oczywiście również militaria: wyposażenie wojskowe czy pamiątkowe monety. Muzeum można zwiedzać nieodpłatnie, aczkolwiek po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.