Okolice Rzeszowa

Jak z pewnością już Państwo zauważyli, stolica Podkarpacia, zabytkowy i historyczny Rzeszów bez wątpienia wart jest odwiedzenia. Tutejsze zabytki i atrakcje turystyczne to również propozycja dla przejeżdżających przez Rzeszów, na przykład w kierunku malowniczych Bieszczadów.

Jak się okazuje, okolice Rzeszowa przyciągają rok rocznie mnóstwo turystów, nie tylko z kraju, ale i całego świata. Malownicze krajobrazy, szlaki turystyczne oraz różnego rodzaju rozrywki i atrakcje czekają tu na wielbicieli pieszych wędrówek czy poznawania historii.

Wszystkim osobom, przyjeżdżającym na kilkudniowy wypoczynek do stolicy województwa podkarpackiego, polecamy również odwiedzenie pobliskich miast i miejscowości, takich jak zabytkowy Łańcut, Leżajsk, Przemyśl czy Krasiczyn. Co więcej, z Rzeszowa bardzo blisko jest również w Bieszczady, oferujące szereg wrażeń nie tylko estetycznych ale i atrakcji turystycznych.

W Łańcucie polecamy Państwu odwiedzenie Zamku Lubomirskich, Muzeum Ikon starej Synagogi oraz założonego w 1777 roku browaru, przy którym funkcjonuje obecnie również Muzeum Gorzelnictwa. W zabytkowym Łańcucie nie brak również atrakcji dla najmłodszych. Z powodzeniem możemy uczestniczyć tutaj w festiwalach muzycznych oraz letnich warsztatach muzycznych dla całych rodzin.

W położonym na wschód od Rzeszowa Leżajsku bez wątpienia warto zobaczyć kościół i klasztor ojców bernardynów, wraz z zabytkowymi organami w ich bazylice. Architektoniczną perełką jest tutaj również ratusz miejski oraz budynek Towarzystwa Oświatowego „Proświta”, wzniesiony na początku XX wieku według projektu Lwa Szelewicza. W Leżajsku warto także odwiedzić dawny dwór starościński, pełniący funkcje obronne i rezydencjalne, gdzie w XX wieku mieściło się Miejskie Gimnazjum Realne oraz Liceum.

Podążając dalej na południowy wschód od Rzeszowa, natrafimy na malowniczy Sanok, znany szerzej jako bramę Bieszczadów. Warto tutaj odwiedzić przede wszystkim ogromny skansen z 1958 roku, obejmujący zarówno ekspozycję dawnego malarstwa cerkiewnego, domy mieszkalne oraz świątynie greckokatolickie. W Sanoku z powodzeniem można wybrać się również do Muzeum Historycznego, którego stałą ekspozycją są obrazy polskiego artysty, Zdzisława Beksińskiego. Warto obejrzeć także tutejsze zabytki, takie jak stare cerkwie, Sobór świętej Trójcy czy zabytkowe kamieniczki w okolicach sanockiego rynku.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 13210 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xsv/public_html/151.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/okolice-rzeszowa/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/xsv/public_html/151.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/xsv/public_html/151.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html ...', 9) #1 /home/xsv/public_html/151.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/xsv/public_html/151.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/xsv/public_html/151.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/xsv/public_html/151.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/xsv/public_html/151.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #7 [inter in /home/xsv/public_html/151.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435