Słynny rzeszowski pomnik
W Rzeszowie, obok nietuzinkowych eksponatów miejskich muzeów etnograficznego, militarnego, lalek teatralnych), warto zobaczyć również słynny Pomnik Czynu Rewolucyjnego, górujący nad miastem u zbiegu Alei Łukasza Cieplińskiego i Józefa Piłsudskiego.
Rzeszowski pomnik to pomysł pierwszego sekretarza KW PZPR, Władysława Kruczka. Uznawany za symbol Rzeszowa monumentalny pomnik przedstawia dwa ogromne żelbetonowe liście laurowe, na których z jednej strony znajduje się wizerunek Nike, bogini zwycięstwa, z drugiej zaś – twarze chłopca, robotnika i żołnierza. Autorem rzeźb był Marian Konieczny – rektor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, pochodzący z okolic Rzeszowa.
Prace nad tworzeniem, planowaniem lokalizacji i budową trwały od 1967 do 1971 roku, kiedy to przystąpiono do prac na terenie Parku Bernardyńskiego. Uroczyste odsłonięcie nastąpiło jednak dopiero w 1974 roku. Całkowity koszt budowy wyniósł ogromną sumę prawie 11 milionów złotych.
Rzeszowski Pomnik Czynu Rewolucyjnego do dziś reprezentuje miasto w nienaruszonym stanie. Jedyną zmianą współczesnych władz miasta było zamontowanie na szczycie rzeszowskiego herbu. Od 2006 roku teren, na którym stoi słynny pomnik zgodnie z uchwałą Rady Miasta został przekazany zakonowi ojców bernardynów.
Jako ciekawostkę warto dodać, iż studenci rzeszowskiej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w 2011 roku nakręcili 90-sekundowy filmik, mający być praca zaliczeniową III roku. W celu pomysłowego i oryginalnego przedstawienia symbolu Rzeszowa – Pomnika Czynu Rewolucyjnego wykorzystali oni najnowsze oprogramowanie, dzięki czemu film nakręcono w jakości 3D.
Co prawda, rzeszowski pomnik budzi nierzadko niemałe kontrowersje, zarówno ze względu na swój wygląd, historię jak i wielką niewidomą dotyczącą jego dalszej przyszłości. Od wielu już lat uważany jednak za charakterystyczny punkt na mapie miasta, stanowi obecnie jego najbardziej rozpoznawalny element i ważny symbol, nie tylko wśród mieszkańców całej rzeszowszczyzny, ale również w całej Polsce i na świecie.